Sewilla, stolica Andaluzji jest jednym z najludniejszych miast w Hiszpanii. Swego czasu ważny punkt na mapie handlowej pomiędzy Europą a Amerykami, dziś zachwyca przede wszystkim swoimi zabytkami. To właśnie tu można zobaczyć największą gotycką katedrę na świecie oraz pałac królewski Alkazar. Sewilla kryje w sobie wiele miejsc, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Nie brakuje tu muzeów,  kościołów i klasztorów, które są światowej klasy zabytkami. Jest tyle miejsc do zobaczenia w tym mieście, że warto wiedzieć, co zobaczyć w pierwszej kolejności, by te najważniejsze nam nie umknęły…

Co warto zwiedzić w Sewilli?

Sewilla możne pochwalić się mieszanką różnych stylów w architekturze, można tu zobaczyć budynki reprezentujące gotyk, renesans czy mudéjar, albo mieszaninę wszystkich naraz. Miasto oferuje turystom możliwość udziału w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i tradycyjnych obrzędach. Oprócz tego Sewilla słynie tez ze znakomitej andaluzyjskiej kuchni. Jeśli chodzi o najważniejsze i najpopularniejsze zabytki to na pewno warto zobaczyć:

Katedra Najświętszej Maryi Panny, położona w najbardziej turystycznej dzielnicy Sewilli – Santa Cruz. To największa gotycka świątynia na świecie. Robi wrażenie już z zewnątrz. W środku natomiast można podziwiać stalowe prezbiterium, drewniany główny ołtarz, kaplice królewską i grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Katedra Najświętszej Maryi Panny wraz z wieżą Giralda - jedno z ważniejszych miejsc w Sewilli
Katedra Najświętszej Maryi Panny wraz z wieżą Giralda – jedno z ważniejszych miejsc w Sewilli


Wieża Giralda
jest osobną atrakcją w Sewilli, mimo iż technicznie należy do Katedry Najświętszej Maryi Panny. Jest ona pozostałością po meczecie , który stał w tym miejscu. Wieża była więc swego czasu minaretem. Co ciekawe w jej wnętrzu nie ma wcale schodów, jest tylko pochylnia która umożliwia wjazd konno na jej szczyt.

Pałac królewski Alkazar – kolejny punkt obowiązkowy na mapie Sewilli. Idealny przykład budownictwa mudéjar. Właśnie tu rezydowali przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Obecnie można tu podziwiać Pałac Króla Pedro z salą ambasadorów, bardzo znany i charakterystyczny Dziedziniec Dziewic oraz Pałac Gotycki i wiele innych budynków. Jednak największe wrażenie chyba robią na turystach ogrody Alkazaru.

Dziedziniec Dziewic w Alkazar, zabytki Sewilli
Dziedziniec Dziewic w Alkazar, zabytki Sewilli

Główne archiwum Indii – to miejsce, którego celem było gromadzenie informacji i przede wszystkim dokumentów związanych z hiszpańskimi koloniami. Akta te są niezaprzeczalnym źródłem wiadomości o ówczesnej sytuacji politycznej i gospodarczej, właściwie na całym świecie. Do dziś można tu podziwiać rękopisy znanych podróżników – Krzysztofa Kolumba czy Ferdynanda Magellana.

Plac Hiszpański – żadna z wycieczek nie może obyć się bez wizyty na tym placu. Bogato zdobiony, z ciągnącym się kanałem wodnym wokół. Plac jest idealnym miejscem na wypoczynek. Można tu podziwiać neogotycką fasadę Pałacu Hiszpańskiego oraz mostki nad kanałem, wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *