Sewilla, stolica Andaluzji jest jednym z najludniejszych miast w Hiszpanii. Swego czasu ważny punkt na mapie handlowej pomiędzy Europą a Amerykami, dziś zachwyca przede wszystkim swoimi zabytkami. To właśnie tu można zobaczyć największą gotycką katedrę na świecie oraz pałac królewski Alkazar. Sewilla kryje w sobie wiele miejsc, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Nie brakuje tu muzeów,  kościołów i klasztorów, które są światowej klasy zabytkami. Jest tyle miejsc do zobaczenia w tym mieście, że warto wiedzieć, co zobaczyć w pierwszej kolejności, by te najważniejsze nam nie umknęły…

Co warto zwiedzić w Sewilli?

Sewilla możne pochwalić się mieszanką różnych stylów w architekturze, można tu zobaczyć budynki reprezentujące gotyk, renesans czy mudéjar, albo mieszaninę wszystkich naraz. Miasto oferuje turystom możliwość udziału w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i tradycyjnych obrzędach. Oprócz tego Sewilla słynie tez ze znakomitej andaluzyjskiej kuchni. Jeśli chodzi o najważniejsze i najpopularniejsze zabytki to na pewno warto zobaczyć:

Katedra Najświętszej Maryi Panny, położona w najbardziej turystycznej dzielnicy Sewilli – Santa Cruz. To największa gotycka świątynia na świecie. Robi wrażenie już z zewnątrz. W środku natomiast można podziwiać stalowe prezbiterium, drewniany główny ołtarz, kaplice królewską i grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Katedra Najświętszej Maryi Panny wraz z wieżą Giralda - jedno z ważniejszych miejsc w Sewilli
Katedra Najświętszej Maryi Panny wraz z wieżą Giralda – jedno z ważniejszych miejsc w Sewilli


Wieża Giralda
jest osobną atrakcją w Sewilli, mimo iż technicznie należy do Katedry Najświętszej Maryi Panny. Jest ona pozostałością po meczecie , który stał w tym miejscu. Wieża była więc swego czasu minaretem. Co ciekawe w jej wnętrzu nie ma wcale schodów, jest tylko pochylnia która umożliwia wjazd konno na jej szczyt.

Pałac królewski Alkazar – kolejny punkt obowiązkowy na mapie Sewilli. Idealny przykład budownictwa mudéjar. Właśnie tu rezydowali przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Obecnie można tu podziwiać Pałac Króla Pedro z salą ambasadorów, bardzo znany i charakterystyczny Dziedziniec Dziewic oraz Pałac Gotycki i wiele innych budynków. Jednak największe wrażenie chyba robią na turystach ogrody Alkazaru.

Dziedziniec Dziewic w Alkazar, zabytki Sewilli
Dziedziniec Dziewic w Alkazar, zabytki Sewilli

Główne archiwum Indii – to miejsce, którego celem było gromadzenie informacji i przede wszystkim dokumentów związanych z hiszpańskimi koloniami. Akta te są niezaprzeczalnym źródłem wiadomości o ówczesnej sytuacji politycznej i gospodarczej, właściwie na całym świecie. Do dziś można tu podziwiać rękopisy znanych podróżników – Krzysztofa Kolumba czy Ferdynanda Magellana.

Plac Hiszpański – żadna z wycieczek nie może obyć się bez wizyty na tym placu. Bogato zdobiony, z ciągnącym się kanałem wodnym wokół. Plac jest idealnym miejscem na wypoczynek. Można tu podziwiać neogotycką fasadę Pałacu Hiszpańskiego oraz mostki nad kanałem, wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *