Wyprawa na wakacje z dziećmi jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną, niż bez pociech. Zmienia się nie tylko nasze myślenie – wybieramy lepszy komfort pobytowy, ale też trochę inaczej się pakujemy. Zazwyczaj zabierając połowę domu, która na miejscu w większości przypadków okazuje się zbędna.
W rozgardiaszu pakowania, wszystko wydaje się nam potrzebne. Od pieluch, ubranek, po podgrzewacze, gumowe zabawki i sześć termosów. Potem ciężko takie bagaże zapakować do samochodu, by nie jechać z nocnikiem na głowie. Faktem jest to, że wakacje z dziećmi oznaczają nieco więcej pakowania, ale bez przesady. Warto zawsze trochę to przemyśleć, by niepotrzebnie nie brać zbędnych pierdół. A najlepiej kierować się mądrymi poradami z netu 😉
Lista dokumentów, które trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem
Zaczynamy od podstaw, bez których raczej lepiej się nie ruszać w podróż. Przede wszystkim do torby pakujemy paszport lub dowód osobisty naszej pociechy. Jeśli wyjeżdżamy gdzieś w Polskę to także książeczkę zdrowia.
Jeśli jedziemy do krajów, gdzie potrzebna będzie wiza, to także ją pakujemy oraz kartę wymaganych szczepień. Warto pamiętać o dokumentach/voucherach z biura podróży oraz biletach lotniczych naszego dziecka.
Warto zawsze podpatrzeć co inni pakują na podróż z dzieckiem:
Ubrania dla dziecka które warto zapakować na wakacje
Maluchy mają to do siebie, że w najmniej spodziewanych sytuacjach, potrafią się ubrudzić. Bywa i tak, że będziemy zmuszeni do ich przebrania i nawet kilka razy na dobę. Mimo to nie ma sensu pakować dwóch walizek ciuchów, tym bardziej w ciepłe rejony, gdyż zabrudzenia łatwo sprać przy użyciu nawet szarego mydła i potem je wysuszyć na słońcu. Zabieramy:
- krótki rękawek – maksymalnie tyle co dni wakacji, analogicznie tyle samo bodziaków z krótkim rękawem dla niemowlaka
- bluzka z długim rękawem – warto zapakować chociaż dwie (takie same bodziaki dla niemowląt), nieco więcej jeśli będzie to Polska
- spodenki – dwie pary
- spodnie – jedna zagranicę, dwie do Polski
- spódniczki/sukienki – dwie/trzy na wyjścia
- cieplejsza bluza lub sweterek
- strój kąpielowy/kąpielówki/pieluchy do wody
- piżama
- bielizna – tyle ile dni, tego nigdy nie jest zbyt wiele
- peleryna przeciwdeszczowa
- sandały/klapki
- obuwie z pełnymi palcami
- kapcie
- buty do wody – jeśli jedziemy na kamieniste plaże
- nakrycie głowy, chroniące przed słońcem

Wakacyjna kosmetyczka dla dzieci
Sprawdzone kosmetyki, co do których mamy pewność że nie uczulą nagle naszego dziecka. Do tego także przybory higieniczne, z pieluchami na czele.
-
- płyn do mycia ciała malucha
- delikatny szampon
- myjka
- krem z filtrem
- szczoteczkę i pastę do zębów
- grzebień/szczotkę
- pieluchy (jeśli używa) na kilka pierwszych dni, resztę się kupi na miejscu
- nocnik (jeśli używa)
- mokre chusteczki
- chusteczki higieniczne
- worki na pieluchy
- śliniak (jeśli korzysta)
- moskitiera
- zasypka/puder na otarcia lub żel aloesowy (otarcia, poparzenia słoneczne)
Wakacyjna kosmetyczka dla malucha Podstawowy zestaw leków na wakacje z dziećmi
To ważna część wakacyjnego bagażu naszego dziecka. Nie chodzi o to by zabrać pół apteki, tylko by się na tyle zabezpieczyć w razie czego, aby potem pół nocy nie szukać dyżurującego punktu farmaceutycznego. Przyda się:
- termometr – podstawa, maluch może dostać nagle gorączki
- lek przeciwbólowo-przeciwgorączkowy
- syrop na kaszel
- żel na ząbkowanie
- gryzak
- lek na niestrawność lub inny na bolący brzuch i sensacje żołądkowe
- elektrolity
- aspirator do nosa lub gruszka
- środek antyseptyczny
- plastry, bandaż
- sól fizjologiczna (do udrażniania nosa, przemywania i zakraplania oczu)
- środek przeciw owadom latającym
- maść do łagodzenia po ich ugryzieniu
- leki na alergię
Coś do zabawy i prowiant na podróż z dzieckiem
Last but not least – ulubione zabawki, książeczkę czy przytulankę potrzebną do zaśnięcia. Byle nie był to pięciopiętrowy garaż czy domek dla lalek. Jedna maskotka, dwa autka czy ulubiona lalka w rozsądnych rozmiarach, powinny być ok.
Warto pamiętać o zestawie do piasku, szczególnie jeśli jedziemy na wybrzeże oraz jedna-dwie nieduże dmuchane zabawki do wody. Warto przemyśleć też mini basenik dla maluchów oraz namiot plażowy, który zapewni cień.
Jeśli chodzi o prowiant, to warto przyszykować porcję mleka modyfikowanego (puls zapas na wakacje – jeśli nie da się go kupić na miejscu). Przy czym trzeba zapakować także dodatkową butelkę i szczotkę do ich mycia. Dla starszych dzieci będzie to woda butelkowana lub mini soczki ze słomką w kartonikach.
Do tego warto mieć drobne przekąski, bez czekolady i słodkich syropów. Sprawdzą się herbatniki, suszone owoce, mini kanapki czy chrupki kukurydziane lub krążki ryżowe. Dobrym pomysłem są tez owocowe musy dostępne obecnie w postaci tubek.